Dość niezwykle nasza klasa – III a obchodziła Mikołaja. Dzień ten wspaniale spędziliśmy w Ogrodzie Botanicznym w Gliwicach. W pięciu pawilonach tematycznych podziwialiśmy, jak wyglądają drzewa cytrusowe, jak wysoko rosną mandarynki i banany oraz inne rośliny użytkowe, w tym przyprawowe takie, jak: goździki, cynamon, wanilia czy pieprz. Kolejny pawilon wzbudził w nas jeszcze większy zachwyt, gdyż znajdowały się w nim rośliny egzotyczne. Zobaczyliśmy nie tylko zjawiskowe storczyki, ale również rośliny mięsożerne. Natomiast w pawilonie historycznym – znajdowały się palmy, a wśród nich 120 – letnie feniksy kanaryjskie. Czwarty pawilon odsłonił przed nami bogactwo zgromadzonych w jednym miejscu kaktusów – to pawilon sukulentów. Ostatnie miejsce, które odwiedziliśmy to ogromne akwaria, w których odtworzone zostały ekosystemy Amazonki, jeziora Tanganika, rzeki azjatyckiej i polskiej, gdzie żyją różnorodne gatunki ryb np. arapaimy, czyli słodkowodne giganty, płaszczki, piranie czy księżniczki burundii. Ponadto podziwialiśmy kanarki, papugi, żółwie, jaszczurki, węże czy terrarium z liśćcami (owady). Swoją wesołością urzekły nas wiewiórki syberyjskie.

Cieszymy się, że Mikołaj zrobił nam tak wspaniały prezent i ofiarował zaproszenie do Palmiarni. Nad naszym bezpieczeństwem, w tym fantastycznie spędzonym dniu czuwały panie: Renata Chamera – Wójcik, Klaudia Krawczyk i Anna Gołuchowska.  Bardzo zadowoleni wróciliśmy do Cieszyna.

klasa III a