Leprekony, zamki, szczęście i śmiech
Kołysanki, marzenia i miłości miech
Stokrotne pozdrowienia, kiedy ktoś przychodzi
O to, Irlandczykom chodzi

17 marca to narodowe święto Irlandii, zwanej także “zieloną” lub „szmaragdową wyspą” ze względu na bogactwo lasów i łąk. To Dzień Św. Patryka. 

Święty Patryk urodził się ok. 385 r. w Brytanii. W wieku 16 lat został porwany i trafił na zieloną wyspę. Jako niewolnik pasł owce na irlandzkich wzgórzach. 

Po powrocie rozpoczął studia teologiczne. Do Irlandii powrócił już jako biskup w 443 r. Działalność misyjną prowadził przez 40 lat. Według legendy św. Patryk dzięki modlitwie przepędził z Irlandii węże. Mówi się, że używał trójlistnej koniczyny dla wyjaśnienia pojęcia Trójcy Świętej, dlatego też jest ona kojarzona z nim i z jego świętem. 

17 marca tradycją stały się już organizowane przy tej okazji parady uliczne i noszenie zielonych ubrań. Gdzieniegdzie farbuje się rzeki na zielono i podświetla na zielono budynki. 

Z tej okazji, 19 marca, czyli we wtorek, organizujemy w naszej szkole Irish Day. W tym dniu prosimy o ubranie się na zielono (wystarczy jeden zielony element stroju). W czasie lekcji odwiedzi Was również grupa irlandzkich skrzatów – Leprekonów, aby przeprowadzić krótki quiz wiedzy o Irlandii na Kahoot!