W dniu 6. lutego 2020 r.wychowawca klasy Ic mgr Beata Wlach w ramach edukacji wczesnoszkolnej przeprowadziła ,,zajęcia otwarte “dla rodziców.

Pani dyrektor naszej szkoły mgr Katarzyna Surzycka przywitała rodziców i podziękowała za zaangażowanie i liczną frekwencję oraz zaprosiła do częstego odwiedzania naszej szkoły.

W pierwszej części zajęć rodzice wraz ze swoimi dziećmi zostali zaproszeni do ćwiczeń prowadzonych metodą Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, polegających na umacnianiu pozytywnej więzi emocjonalnej, budowaniu szacunku i zaufania. Następnie wykonywali ćwiczenia ze ,, spadochronem” wymagające umiejętności zgodnej współpracy i dążenia do osiągnięcia wspólnego celu.
W drugiej części zajęć pierwszoklasiści pokazali rodzicom swoje umiejętności matematyczno – szachowe: wyróżniali linie poziome, ukośne i pionowe, określali współrzędne kwadratów np. d 3, e 5, h 8, przeliczali i porównywali liczby dwucyfrowe.
Losowali i poprzez dotyk rozpoznawali figury szachowe, omawiali ich sposoby poruszania się po szachownicy. Uczniowie ,, zamieniali się ” w wylosowaną figurę i zajmowali określone miejsca na szachownicy. Objaśniali rodzicom: kiedy można stosować roszadę, co to jest ,,zamiana pionka”, jak wygląda ,,bicie w przelocie”. Na koniec zajęć rodzice rozwiązywali zagadki szachowe polegające na matowaniu w 8 ruchach: Król + 2 Wieże  oraz w 9 ruchach: Król+ Hetman.
W ramach zajęć szachowych realizowany jest program pt.,, Dobra strategia. Szach i mat”.

,,Zajęcia otwarte” miały na celu zachęcenie uczniów i ich rodziców do wspólnej gry w szachy oraz do odwiedzania szkoły 🙂

Beata Wlach