Uczniowie klas 4 – 8 wzięli udział w zajęciach online na platformie ZOOM, dzięki którym za pośrednictwem komputera mogli znaleźć się w jednym z najciekawszych muzeów Warszawy – Muzeum Polin, którego misją jest “Chronić pamięć i kształtować przyszłość”.

Warsztaty angażowały uczniów w różnorodne działania i uczyły krytycznego myślenia. Uczniowie oglądali fragmenty filmów i podcastów oraz uzupełniali karty pracy. Ze starszymi uczniami edukatorzy rozmawiali o tożsamości, wspólnych wartościach i sposobach radzenia sobie z krzywdzącymi stereotypami. Młodszym opowiadano o pięknie, różnorodności kultur i tradycji. .

W klasach 4 – 6 – „Moja wojenna siostra”. Warsztaty oparte były na opowieści Florka – polskiego chłopca, którego rodzice w czasie wojny ryzykując życie swoje i swoich bliskich ukrywali żydowską dziewczynkę, a on sam został obarczony wielkim sekretem. Zachowanie sekretu oznaczało ocalenie dla żydowskiej dziewczynki. Odkrywając wojenną opowieść napisaną z perspektywy dziesięciolatka, uczniowie zostali wprowadzeni w łagodny i dostosowany do wieku sposób w historię II wojny światowej. Poznali także Chavę Nissimov, autorkę książki “Tajemnica Floriana”, która pisze: “Ocalałam dzięki polskiej rodzinie, która ryzykowała życie, aby uratować moje”

W klasach siódmych – „Jak pięknie się różnić?” uczniowie pracowali nad tematem różnorodności i tożsamości. Co nas różni, a co nas łączy? Czy potrafimy zaakceptować to, że ktoś jest inny niż my, wyznaje inną religię, ma inne zwyczaje, pochodzenie, wygląd? Dzięki opowieściom bohaterów filmu pt. “Znajdź różnice” poznali realia życia młodych Żydów mieszkających w Polsce oraz zastanawiali się, co każdy z nas może zrobić z krzywdzącymi stereotypami i dyskryminacją..

W klasach ósmych – „Moc propagandy” uczniowie pracowali z propagandowym materiałem filmowym z lat 30-tych i sprawdzali, jak propaganda zmieniała zwykłe życie młodzieży w czasach III Rzeszy. Przyjrzeli się też przykładom współczesnych plakatów propagandowych i zastanawiali się dlaczego propaganda ma tak dużą moc i jak to się dzieje, że my, ludzie, tak łatwo jej ulegamy?