Dzisiaj wspominamy historię ludności żydowskiej, zamkniętej w gettach całej Europy podczas II Wojny Światowej. Tylko na ziemiach polskich istniało podczas wojny ok.600 gett.

Getto Warszawskie było jednym z największych gett, w którym mieszkało ok. 450 tysięcy ludzi. Za murami, w trudnych warunkach, panował głód, chłód, rozwijały się choroby zakaźne, co prowadziło do wysokiej śmiertelności.

Od lipca 1942 roku zaczęły się deportacje ludności żydowskiej do obozu zagłady w Treblince. W getcie pozostało ok.60 tysięcy mieszkańców.

Rankiem, 19 kwietnia 1943 roku nazistowskie Niemcy przystąpiły do akcji, mającej na celu zlikwidowanie getta oraz wywiezienie do obozów pozostałej ludności. Wkroczyli na teren getta uzbrojeni w karabiny, miotacze płomieni, pistolety automatyczne oraz czołgi. Miał to być rodzaj prezentu dla Adolfa Hitlera z okazji jego kolejnych urodzin. Nie spodziewali się jednak oporu żydowskich bojowców.

Wybuchło powstanie, w którym uczestniczyli członkowie Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) i Żydowskiego Związku Wojskowego (ŻZW). Był to największy bunt zbrojny ludności żydowskiej podczas II Wojny Światowej. Walki trwały kilka tygodni.

Powstanie zakończyło się 16 maja 1943 roku, kiedy wysadzona została główna synagoga żydowska, tzw. Wielka Synagoga. Naziści zrównali teren getta z ziemią, ludność żydowska została zamordowana, część wywieziona do Treblinki.

Dlaczego żonkile są symbolem tego powstania?

Kwiaty te symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję oraz nawiązują do ostatniego przywódcy Żydowskiej organizacji Bojowej – Marka Edelmana, który dostawał te kwiaty od anonimowej osoby w każdą rocznicę powstania.

Uczniowie klas czwartych naszej szkoły, podczas kółka historycznego również uczciły pamięć poległych Żydów – dowiedziały się co to jest getto, jak wyglądało życie ludności żydowskiej podczas II Wojny Światowej, co groziło za „bycie Żydem”. Dowiedziały się również o Januszu Korczaku i jego poświęceniu oraz o Irenie Sendlerowej. Na końcu wykonały żonkile.

Uczniowie wszystkich klas uczestniczyli również w czasie lekcji historii w warsztatach organizowanych przez Muzeum Żydów Polskich Polin.