W środę, 27 września 2023 roku, w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie odbyło się spotkanie uczniów klas młodszych z naszej szkoły z autorką cyklu detektywistycznego „Kocia szajka” Agatą Romaniuk. Miało na celu promocję czytelnictwa wśród dzieci.

Spotkanie rozpoczęło się od powitania i przedstawienia autorki. Następnie Pani Agata Romaniuk opowiedziała o swojej pasji do pisania i podróżowania, a także o tym, jak powstał cykl „Kocia szajka”. Przyznała, że inspiracją do stworzenia bohaterów były jej własne koty, które adoptowała ze schroniska. Pokazała też i pozwoliła przytulić dzieciom maskotkę Precla, który jest głównym bohaterem książek. Autorka opowiedziała również historię przygarnięcia kota Chleba i pokazała jego zdjęcia. Dodała, że adopcja zwierząt to ważny i odpowiedzialny krok, który wymaga dużo miłości i troski.

Po opowieści o kotach, kociej jodze, kocim „drapanku” pleców i odczytaniu fragmentu nowej książki, która dziś ma promocję, pisarka zaprosiła uczniów do rozmowy na temat propozycji nowych podróży Szajki oraz ciekawych tematów na kolejne części. Dzieci chętnie dzieliły się swoimi pomysłami i zadawały pytania. Pani Agata z uśmiechem odpowiadała na wszystkie i dziękowała za sugestie. Powiedziała, że ma wiele pomysłów na dalsze przygody Szajki, ale nie chce ich jeszcze zdradzać. Zachęciła dzieci do czytania książek i odkrywania świata.

Na koniec spotkania autorka podpisywała książki, pocztówki i rozdawała zakładki z wizerunkami bohaterów. Zaprosiła też dzieci, wspólnie z rodzicami, do odwiedzenia księgarni Kornel i Przyjaciele w Cieszynie, gdzie można kupić jej książki.

Dziękujemy za wspaniałe spotkanie.