22 października 2021 roku w Szkole Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. 4 Pułku Strzelców Podhalańskich odbyła się szczególnie podniosła uroczystość – nadanie placówce sztandaru.

Ten niezwykły dzień rozpoczął się od uroczystego nabożeństwa ekumenicznego w kościele pod wezwaniem św. Elżbiety w Cieszynie. Następnie sztandar został odprowadzony w  przemarszu w asyście policji, straży miejskiej oraz żołnierzy Żandarmerii Wojskowej do budynku szkoły, w którym odbyła się część właściwa uroczystości.
W towarzystwie pocztów sztandarowych między innymi 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Krakowie, Hufca Ziemi Cieszyńskiej, Zespołu Szkól im. Władysława Szybińskiego oraz Szkoły Podstawowej nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Korczaka to wielkie święto rozpoczęła Dyrektor placówki Katarzyna Surzycka, witając znamienitych gości, pośród których znaleźli się między innymi reprezentujący Ministra Obrony Narodowej Pana Mariusza Błaszczaka- Komendant Główny Żandarmerii Wojskowej gen.dyw. Tomasz Połuch, który odczytał oficjalny list gratulacyjny ministra, dowódca 21 Brygady Strzelców Podhalańskich gen. bryg. Dariusz Lewandowski, wicewojewoda Jan Chrząszcz, Dyrektor Książnicy Cieszyńskiej Krzysztof Szelong, Komendant Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Krakowie płk Robert Musiel oraz Burmistrz Miasta Cieszyna – Gabriela Staszkiewicz.

Ceremonii poświęcenia sztandaru dokonali duchowni dwóch wyznań. Modlitwę odmówił proboszcz parafii rzymskokatolickiej pod wezwaniem św. Elżbiety, ksiądz Tomasz Kotlarski, kapelan ppłk Ireneusz Biruś oraz proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej, ksiądz Marcin Brzóska. Rodzicami chrzestnymi zostali: dowódca 21 Brygady Strzelców Podhalańskich gen. bryg. Dariusz Lewandowski oraz p. Teresa Tatuś – była dyrektor szkoły. Następnie, po oficjalnym odczytaniu aktu nadania sztandaru przez Panią Burmistrz, dokonano wręczenia go na ręce Dyrektor Katarzyny Surzyckiej.

Sztandar ten stanowi tkanina w kształcie kwadratu o wymiarach 100 x 100 cm. Przymocowany jest on do drzewca wykonanego jasnego drewna toczonego, zakończonego głowicą w formie srebrnego orła w złotej koronie. Sztandar obszyto złotą taśmą i wykończono złotymi frędzlami. Główna strona sztandaru posiada zielone tło. Z jednej strony widoczny jest wizerunek Podhalańczyka na tle szkiców budowli charakterystycznych dla Cieszyna takich jak: ratusz, Rotunda św. Mikołaja oraz Wieża Piastowska. Nad Podhalańczykiem widnieje w półokręgu napis: Szkoła Podstawowa nr 2 Oddziałami Integracyjnymi, a pod postacią nazwa szkoły, również w półokręgu: im. 4 Pułku Strzelców Podhalańskich w Cieszynie. Na ramionach sztandaru widnieją symboliczne dla szkoły słowa: Bóg, Honor, Ojczyzna, Nauka. Na tle białych ramion znajdują się symbole – herby: powiatu cieszyńskiego, miasta Cieszyna, logo szkoły oraz nakrycie głowy Podhalańczyka. Każde logo otoczone jest wieńcem laurowym w kolorze złota i skierowane w stronę orła.

Całą ceremonię uświetnił występ chóru szkolnego składającego się z uczniów klas IV, V oraz VI wykonując kilka podniosłych utworów oraz recytując wiersze „Dom” oraz „Flaga”.

Uroczystość zakończyła się złożeniem kwiatów pod dawnymi koszarami Pułku.

previous arrow
next arrow
Slider