Młodzi poeci Śląska Cieszyńskiego – podsumowanie twórczej rywalizacji

               Zakończył się XIII Powiatowy Konkurs Poetycki im. Jana Kubisza organizowany pod honorowym patronatem Starosty Cieszyńskiego Mieczysława Szczurka i Burmistrza Miasta Cieszyna Gabrieli Staszkiewicz przez Szkołę Podstawową nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Cieszynie.

                Temat tegorocznej edycji, która przypadła w 90. rocznicę śmierci „nadolziańskiego Mickiewicza”, brzmiał: „Żyć dla swej ziemi czynem i miłością”.

Zadaniem młodych autorów było napisanie wiersza poświęconego postaciom, które pozostały wierne wyznawanym przez siebie wartościom ( mogły to być zarówno osoby znane z historii Śląska Cieszyńskiego, jak i „bohaterowie codzienności” – babcie, dziadkowie, rodzice, itp.).

                 Uczniowie szkół podstawowych z Cieszyna, Dębowca, Dzięgielowa, Istebnej, Jaworzynki, Kaczyc, Ustronia, Zaborza i Zebrzydowic nadesłali na konkurs aż 45 utworów. Jury – znane poetki naszego regionu – Anna Mazur z Drogomyśla i Joanna Surzycka z Cieszyna pod przewodnictwem prawnuczki Jana Kubisza – Aleksandry Błahut – Kowalczyk wysoko oceniło treść i walory artystyczne owych wierszy, przyznając liczne nagrody i wyróżnienia.

W kategorii wierszy uczniów klas IV – VI szkół podstawowych nagrody otrzymali:

I nagroda – Marzena Zembik z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Istebnej ( opiekun: dr Cecylia Suszka )

II nagroda – Anna Głaz ze Szkoły Podstawowej im. K. K. Baczyńskiego w Zebrzydowicach (opiekun : mgr Aldona Kopiec)

III nagroda – Kacper Staszewski ze Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Cieszynie ( opiekun: mgr Beata Sabath )

Przyznano także trzy równorzędne wyróżnienia, które otrzymali:

– Elwira Kaczmarczyk ze Szkoły Podstawowej w Dzięgielowie ( opiekun: mgr Sylwia Macihorska )

– Mateusz Mrzyk z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Zaborzu ( opiekun: mgr Waldemar Krzysiek )

– Martyna Siuzdak z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Zaborzu ( opiekun: mgr Waldemar Krzysiek )

W kategorii wierszy uczniów klas VII – VIII oraz III klas gimnazjalnych nagrody otrzymali:

I nagroda – Anna Draga ze Szkoły Podstawowej im. K. K. Baczyńskiego w Zebrzydowicach (opiekun : mgr Aldona Kopiec)

I nagroda – Kamil Kozyra ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Cieszynie ( opiekun: mgr Jolanta Franek)

II nagroda – Hanna Mika ze Szkoły Podstawowej w Kaczycach ( opiekun: mgr Mirela Sikora)

II nagroda – Marcelina Nowak ze Szkoły Podstawowej w Kaczycach ( opiekun: mgr Mirela Sikora)

III nagroda – Wiktoria Sobala z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Zaborzu ( opiekun: mgr Waldemar Krzysiek )

III nagroda – Zofia Sadlok ze Szkoły Podstawowej im. K. K. Baczyńskiego w Zebrzydowicach (opiekun : mgr Katarzyna Dynek)

Przyznano także trzy równorzędne wyróżnienia, które otrzymali:

– Stanisław Kordelski ze Szkoły Podstawowej w Dzięgielowie ( opiekun: mgr Sylwia Macihorska)

– Ida Szawara ze Szkoły Podstawowej w Dziegielowie ( opiekun: mgr Sylwia Macihorska )

– Agata Pasterny ze Szkoły Podstawowej im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK w Dębowcu ( opiekun: mgr Magdalena Staniek )

                Uroczyste podsumowanie XIII Powiatowego Konkursu Poetyckiego im. Jana Kubisza „Żyć dla swej ziemi czynem i miłością”, którego poziom był w tym roku bardzo wysoki, odbyło się 14 czerwca br. w Szkole Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Cieszynie.

                Nagrody wręczali: Naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Cieszynie – mgr Michał Rajwa oraz  Dyrektor Szkoły – mgr Katarzyna Gładczak.

                Po wysłuchaniu poetyckich refleksji Aleksandry Błahut – Kowalczyk dotyczących twórczości Jana Kubisza, występach artystycznych uczniów naszej szkoły oraz prezentacji nagrodzonych i wyróżnionych wierszy laureaci zwiedzili jeszcze Muzeum 4. Pułku Strzelców Podhalańskich w Cieszynie.

                Organizator – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Cieszynie – mgr Katarzyna Gładczak oraz twórca i koordynator konkursu – mgr Beata Sabath serdecznie gratulują Laureatom oraz ich Opiekunom – i zapraszają wszystkich młodych autorów do poetyckiej przygody za rok.