110. rocznica wymarszu Legionu Śląskiego z Cieszyna”

29 maja 2024 roku w Szkole Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. 4. Pułku Strzelców Podhalańskich w Cieszynie uczczono 110. rocznicę wymarszu Legionu Śląskiego z Cieszyna, organizując V Powiatowy Konkurs Historyczny pt. „110. rocznica wymarszu Legionu Śląskiego z Cieszyna”.

Celem konkursu było podkreślanie roli Cieszyna, jako miejsca ważnego dla historii Polski, zwłaszcza w kontekście Legionu Śląskiego, aby wzmacniać świadomość regionalną i narodową uczestników, a także pokazanie kontekstu historycznego Legionu Śląskiego oraz jego znaczenia w aspekcie wydarzeń historycznych z przełomu XIX i XX wieku.

Do konkursu przystąpili uczniowie 5. Szkół Podstawowych Powiatu Cieszyńskiego:
Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. 4  Pułku Strzelców Podhalańskich w  Cieszynie,
Szkoła Podstawowa im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Zebrzydowicach,
Zespół Szkolno – Przedszkolny w Kiczycach,
Szkoła Podstawowa nr 1 w Cieszynie, 
Szkoła Podstawowa nr 6 z Oddziałami Przedszkolnymi w Cieszynie. 

Konkurs rozpoczęła Dyrektor naszej szkoły, Pani Katarzyna Surzycka, witając przybyłych gości i wszystkich zebranych. Podczas spotkania uczniowie wysłuchali pieśni legionowych, przygotowanych przez szkolny chór.

Uczestnicy rywalizowali w trzech kategoriach: wiedzy, multimedialnej i plastycznej.

Komisja, w składzie: Katarzyna Surzycka – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. 4  Pułku Strzelców Podhalańskich w  Cieszynie, Krzysztof Szelong – dyrektor Książnicy Cieszyńskiej, dyrektor Centrum Usług Wspólnych – Paweł Szajor, Grzegorz Konieczny – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 z Oddziałami Przedszkolnymi w Cieszynie  oraz Wiktoria Polak – nauczyciel historii z Sp2, uznała, iż uczestnicy wykazali się wysokim poziomem wiedzy i umiejętności.

Szkoły i uczniowie, którzy zajęli odpowiednio I, II i III miejsce w każdej z kategorii otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez Centrum Usług Wspólnych w Cieszynie, Wydział Kultury i Promocji Miasta Cieszyna oraz Starostwo Powiatowe w Cieszynie. Szkoła, która podczas konkursu uzyskała największą ilość punktów została Laureatem i otrzymała puchar V Powiatowego Konkursu Historycznego, ufundowany przez Radę Rodziców SP2.

Wyniki
Kategoria wiedza
I miejsce – Szkoła Podstawowa im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Zebrzydowicach – Wiktor Gabzdyl, Stanisław Szczyrba
II miejsce – Zespół Szkolno – Przedszkolny w Kiczycach – Julia Nawrat, Antoni Januszek
III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 6 z Oddziałami Przedszkolnymi w Cieszynie  – Patryk Fober, Damian Piksa

Kategoria multimedialna
I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 1 w Cieszynie  – Anna Durbas
II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 6 z Oddziałami Przedszkolnymi w CieszynieMaciej Krzywoń
III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. 4  Pułku Strzelców Podhalańskich w  Cieszynie – Kasandra Polok

Kategoria plastyczna
I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 6 z Oddziałami Przedszkolnymi w CieszynieLaura Baszczyńska
II miejsce – Szkoła Podstawowa im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Zebrzydowicach – Karol Ziętek
III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 1 w Cieszynie – Maria Fedorowska

Laureatem konkursu został Zespół Szkolno – Przedszkolny w Kiczycach

Organizatorzy konkursu – Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 2 z im. 4 Pułku Strzelców Podhalańskich w Cieszynie oraz Książnica Cieszyńska – składają podziękowania dla Włodarzy Miasta Cieszyna oraz Powiatu Cieszyńskiego za wsparcie inicjatywy i objęcie honorowym patronatem oraz ufundowanie nagród dla laureatów.

Gratulujemy, dziękujemy i zapraszamy za rok!

previous arrow
next arrow
Slider