Dzieciństwo spędzone wśród książek to jeden z najpiękniejszych darów, jakie możemy ofiarować swojemu dziecku. Wspólne czytanie daje maluchowi poczucie bliskości, rozwija wyobraźnię, przekazuje dobre wartości i uczy życia po prostu. To ogromny kapitał na przyszłość, którego nikt już dziecku nie odbierze”
Joanny Mackiewicz

Nasza koleżanka Martynka przyniosła do szkoły dwie siatki pełne książek i powiedziała, że to białe kruki. Bardzo się zdziwiliśmy, bo żadnego ptaka wśród nich nie było.

Pani Daria wyjaśniła nam, że biały kruk to określenie na coś bardzo rzadkiego i unikatowego. W świecie literatury używa się go w odniesieniu do wyjątkowych egzemplarzy i wydań, które są trudno dostępne lub na całym świecie jest ich tylko kilka.

Martyna pokazała nam swoją ulubioną książeczkę „O Janku Wędrowniczku” Marii Konopnickiej. Zachwyciły nas przepiękne ilustracje, a zaskoczył język, który nie zawsze był dla nas zrozumiały. Pani Daria czytała fragmenty „Dzieci z Bullerbyn” pokazując śliczne ilustracje obfitujące w szczegóły z przełomu wieków np. piec kuchenny, ubiory, miseczka kota.

Cenne książki z domowej biblioteki naszej koleżanki poznawaliśmy pracując w grupach, bardzo ostrożnie, żeby ich nie zniszczyć. Po dzisiejszej lekcji wiemy, że książki wymagają dbałości i poszanowania, a kiedy mają zniszczoną okładkę i luźne kartki – można je oddać do introligatora.

To była bardzo ciekawa i pouczająca lekcja.

Uczniowie klasy I c