Choć najbardziej znany jest ze swoich obserwacji astronomicznych, dzisiaj powiedzielibyśmy, że „robił je po godzinach pracy”. Jego obowiązkiem było administrowanie, zarządzanie oraz leczenie. I był w tym świetny. Był bardzo pracowity i skrupulatny. Przede wszystkim był jednak spostrzegawczy. Dzięki krytycznemu myśleniu na temat panującego w kosmosie porządku, stworzył i uargumentował teorię, która „zatrzymała Słońce i poruszyła Ziemię”.

Mikołaj Kopernik urodził się w 1473 roku w Toruniu. Jego ojciec, również Mikołaj, był kupcem i ławnikiem, czyli urzędnikiem sądowym. Pochodził z rodu wywodzącego się ze Śląska, z okolic Nysy. Barbarę, mamę Mikołaja poznał w Krakowie. Ona też miała śląskie korzenie.

Gdy młody Mikołaj miał zaledwie 10 lat, zmarł jego ojciec. W tamtych czasach z tego powodu rodzina zwykle popadała w nędzę. Tym razem tak się jednak nie stało, bo o ich los zatroszczył się brat matki –Łukasz Watzenrode – późniejszy biskup warmiński. Bardzo ważna i wpływowa osoba. To dzięki wujowi, a ściślej rzecz biorąc dzięki jego pieniądzom i kontaktom, Mikołaj mógł kontynuować naukę i pójść na studia. Wybrał studiowanie w Krakowie. Ale to był dopiero początek jego naukowej drogi, która biegła przez całą Europę.

Studia na Akademii Krakowskiej ukończył w 1495 roku. Prawdopodobnie w okresie studiów w Krakowie otrzymał tzw. Niższe święcenia. Wbrew powszechnej opinii nie był on jednak wyświęcony na kapłana. Swe studia kontynuował we Włoszech.

W Bolonii Mikołaj Kopernik studiował prawo, a w Padwie medycynę, uzyskując prawo wykonywania praktyk lekarskich.

Po powrocie do Ojczyzny, osiadł na Warmii, gdzie biskupem był jego wuj Łukasz Watzenrode. Dzięki jego staraniom, Mikołaj został przyjęty do kapituły warmińskiej. Był osobistym sekretarzem i lekarzem biskupa, u jego boku uczestniczył w życiu politycznym. W wolnych chwilach zajmował się obserwacją nieba. W Lidzbarku napisał ” Komentarzyk o hipotezach ruchów ciał niebieskich” – pierwszy zarys swojej teorii.

Wkrótce przeniósł się do Fromborka, gdzie pogłębiał swoje zainteresowania astronomią. Prowadził badania, a jego narzędziami były, wykonane przez niego z drewna jodłowego, kwadrant, triquetrum oraz astrolabium.

Swoje główne dzieło “O obrotach sfer niebieskich” ukończył w 1530 roku, ale długo nie zdecydował się na jego wydrukowanie. Jego heliocentryczna teoria stawiała go w opozycji wobec ówcześnie głoszonej teorii o centralnym położeniu ziemi.

W całości jego dzieło zostało wydane w 1543 roku w Norymberdze. W tym samym roku Mikołaj zmarł. Po jego śmierci, jego dzieło zostało wydane jeszcze dwukrotnie – w 1566 i 1616 roku, po czym na ponad 200 lat trafiło do indeksu ksiąg zakazanych. Kolejne wydanie pojawiło się w XIX wieku.

Mikołaj interesował się również ekonomią, napisał traktat o monetach, w którym udowadniał, że sfałszowany pieniądz wypiera ten pełnowartościowy. Spisał też swoje przemyślenia o inflacji. Jego spostrzeżenia do dziś są obecne w ekonomii jako prawo Kopernika – Gresham.

W rocznicę jego urodzin zachęcamy do zainteresowania się historią i życiem naszego Wielkiego Rodaka.

Źródła: akademiasuperbohaterow.pl, wikipedia, frombork.art.pl