Cichociemni – była to elitarna grupa, złożona z ochotników z Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie oraz żołnierzy armii Andersa. Wszechstronnie wyszkoleni na terenie Wielkiej Brytanii i Włoszech byli przerzucani do okupowanej przez Niemcy i Związek Sowiecki Polski w latach 1941-1944. Pod względem wojskowym nie stanowili zwartej formacji- byli wysokiej klasy specjalistami w zakresie dywersji, wywiadu i łączności, a także oficerami przygotowanymi do pracy sztabowej i w terenie, celem szkolenia i dowodzenia jednostkami Związku Walki Zbrojnej, następnie-Armii Krajowej.

Pierwszy zrzut, noszący kryptonim “Adolphus”, miał miejsce w nocy z 15 na 16 lutego 1941 r. Na pokładzie brytyjskiego dwusilnikowego samolotu Whitley znalazło się trzech polskich skoczków: kpt. Stanisław Krzymowski (“Kostka”), por. Józef Zabielski (“Żbik”) oraz kurier polityczny Czesław Raczkowski (“Włodek”). Po wielu godzinach niebezpiecznego lotu, którego trasa przebiegała bezpośrednio nad Niemcami, spadochroniarze zostali zrzuceni na Śląsku Cieszyńskim w okolicach Dębowca.

Z tej okazji w naszej szkole została wykonana gazetka poświęcona temu ważnemu wydarzeniu.

Zapraszamy do obejrzenia spotu edukacyjnego Tobie Ojczyzno. CICHOCIEMNI https://youtu.be/3MJ_cQg5g8Q