Jesteśmy jedną ze 100 szkół w Polsce, która zakwalifikowała się do projektu edukacyjnego „Muzeum w pudełku. Miasteczko Malki” organizowanego przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

12 stycznia w naszej szkole przeprowadzono warsztaty dla uczniów klasy 6 oraz nauczycieli    w ramach projektu „Muzeum w pudełku”. Edukatorką była Kamila Jarosińska z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Spotkanie rozpoczęła Pani Dyrektor – Katarzyna Surzycka, witając gościa i życząc wszystkim dobrej zabawy podczas warsztatów, w czasie których dzieci zapoznały się z różnymi pojęciami dotyczącymi kultury Żydów. Zastanawiały się, na ile same kojarzą wybrane zagadnienia kultury żydowskiej oraz, czy słyszały coś o miejscach związanych z diasporą żydowską w Cieszynie. Po wprowadzeniu uczniowie zagrali w grę „ Miasteczko Malki” i zgłębiły swoją wiedzę na temat poszczególnych zagadnień. Duże zainteresowanie wśród uczniów wzbudziły przedmioty związane z religią i kulturą żydowską, których mogli dotknąć (kubek dwuuchy, kielich, świeczniki czy jad), a nawet przymierzyć (kipa). Po krótkiej przerwie, podczas której dzieci nauczyły się grać w „Drejdla” i poznały historię „Chanukowego cudu”, klasa podzielona na 4 zespoły rysowała mapę wielokulturowego Cieszyna. Warsztaty zakończyły się podsumowaniem, pożegnaniem i zachętą do zwiedzania Cieszyna śladami żydowskich mieszkańców. Po warsztatach odbył się warsztat szkoleniowy dla nauczycieli, podczas którego omówione zostały zagadnienia związane z grą oraz pomysły na zastosowanie motywu kultury, tradycji i historii żydowskiej na poszczególnych lekcjach.

Szkoła otrzymała zestaw materiałów edukacyjnych „Muzeum w pudełku. Miasteczko Malki”. W zestawie znalazła się gra narracyjna “Miasteczko Malki” wraz ze specjalnie zaprojektowaną mapą, zdjęciami archiwalnymi oraz replikami obiektów z kolekcji Muzeum POLIN w postaci druków 3D.