Janusz Korczak już blisko sto lat temu napisał Nie ma dzieci – są ludzie oraz Dziecko – już mieszkaniec, obywatel i już człowiek. Nie dopiero będzie, a już. […]. Lata dziecięce – to życie rzeczywiste, nie zapowiedź.

Prawa człowieka zawarte w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka dotyczą każdej osoby od chwili narodzin, a jeszcze dodatkowo dzieci chronione są prawami zawartymi w Konwencji o Prawach Dziecka.
W dniach 14-18.11.2022 r. w naszej szkole obchodziliśmy Tydzień Praw Dziecka.
Aby przybliżyć uczniom młodszym ich prawa, czytano im opowiadania, puszczano krótkie filmiki i wyjaśniano omawiane prawo. W klasach starszych na lekcjach wychowawczych i WDŻ również nauczyciele wraz z uczniami zgłębiali temat o ich prawach.
W ramach tej akcji Rzecznik Praw Ucznia i samorząd szkolny zorganizował spotkania ze starszymi i młodszymi uczniami. Klasy 1-3 w czwartek 17.11. spotkały się z Rzecznikiem, który zaprezentował im krótki filmik, po czym miały okazję do rozmowy i zadawania pytań. Dla starszych odbyły się spotkania na długich przerwach w środę i w piątek.