W dniu 10 września 2022 r. odbyła się kolejna, już siódma edycja żywej lekcji historii w Pogórzu,  zorganizowana przez Stowarzyszenie Przyjaciół Pogórza. Uroczystość odbywała się pod hasłem “Wdzięczni bohaterom, żołnierzom Armii Krajowej”, gdyż w tym roku upamiętniamy 80. rocznicę utworzenia Armii Krajowej, w której uczestniczyli również mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego.

W uroczystościach i imprezie uczestniczyła nasza szkoła z pocztem sztandarowym, którą reprezentowała pani wicedyrektor Barbara Bednarczyk oraz Wiktoria Polak, Agata Granda i Elżbieta Brachaczek wraz z rodzicami i uczniami klasy 6a.

 Impreza rozpoczęła się o 14.00 przy pomniku pamięci żołnierzy 202 Pułku Piechoty, I Batalionu 4 Pułku Strzelców Podhalańskich oraz 21 Batalionu Artylerii Lekkiej, którzy 2 września 1939 roku zatrzymali marsz dywizji hitlerowskich w głąb Rzeczpospolitej, na ulicy ks. Stanisława Gawlasa.  Podniesiona została flaga narodowa, odśpiewany hymn i złożone kwiaty przy monumencie, a także odsłonięta tablica przy ścieżce edukacyjno-historycznej „Okręg Śląsk Armii Krajowej”. Nie zabrakło również okolicznościowych przemów.

Godzinę później na boisku przy ulicy Zamek 20 nastąpiło oficjalne otwarcie VII Pikniku Historycznego. Tradycyjnie odbyła się rekonstrukcja historyczna – tym razem przedstawiająca walki żołnierzy AK oraz NSZ w naszym rejonie Śląska Cieszyńskiego z okupantem niemieckim oraz radzieckim. Uczniowie mogli obejrzeć wystawy o tematyce militarnej, skoki spadochronowe. Brali udział w grach i zabawach, a także w konkursie strzeleckim. Podczas Pikniku czas umilały zespoły “Preludium” i “Why not”, pojawił się także “Hops Band” oraz Andrzej Afanasjew z programem “Wujek Hipcio i przyjaciele”.

.