W tym roku szkolnym nasi wolontariusze wykonali ogrom pracy. Czas na podsumowania! Drugi semestr rozpoczęliśmy od wsparcia dla uchodźców z Ukrainy – razem z kampanią informacyjną przeprowadziliśmy zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy. Współpracowaliśmy wtedy z miejskimi instytucjami, a później, zbierając pluszaki dla dzieci – również z Samorządem Uczniowskim. Włączyliśmy się także w przeprowadzenie warsztatów integracyjnych dla nowych uczniów z Ukrainy i ich rodzin. Okazją do wykazania się był dla wolontariuszy Dzień Otwarty w szkole – oprowadzaliśmy rodziców oraz przeprowadziliśmy zajęcia z przedszkolakami. Do działań w naszej szkole możemy zaliczyć też opiekę nad świątecznymi kiermaszami – wolontariusze dbali o stoiska i ich obsługę w czasie przerw. Jednak chyba najważniejszym i najtrudniejszym przedsięwzięciem stało się ponowne uruchomienie szkolnego sklepiku. Wolontariusze, we współpracy z Radą Rodziców, dbali o zaopatrzenie sklepiku i sprzedaż najpotrzebniejszych w szkole artykułów spożywczych. Ale to nie wszystko – praca w sklepiku była pożyteczna dla naszej społeczności, ale też… dla miejscowego schroniska dla zwierząt. Zysk ze sprzedaży części artykułów przeznaczyliśmy na wsparcie zwierzaków. Sfinalizowaliśmy zakup paneli do nowego ogrodzenia hoteliku dla zwierząt za kwotę 1100 zł! Wolontariuszki z klas 8. odwiedziły schronisko z darami i zabrały psiaki na spacer – a to dopiero początek współpracy, którą będziemy kontynuować po wakacjach. Podobnie jak wsparcie seniorów – w tym semestrze udało się nam odwiedzić ze słodkimi upominkami DPS „Pogodna Jesień”. Młodsze wolontariuszki dowiedziały się, jak odpowiedzialnie pomagać starszym i spędziły czas z mieszkańcami ośrodka. Kolejne wizyty w podobnym miejscach są planowane na jesień. Musimy wspomnieć jeszcze o wsparciu najmłodszych uczniów z naszej szkoły – mowa o akcji „Odrób zadanie z wolontariuszem”. Dwa razy w tygodniu najstarsi uczniowie spędzali godzinę z uczniami z klas I-III, aby pomóc im z nadrobieniem zaległości. I w końcu – obsługa stoisk podczas festynu. Malowanie twarzy, zaplatanie warkoczyków, kiermasz książki używanej, sprzedaż waty cukrowej… Za tymi działaniami stało Szkolne Koło Wolontariatu. Zakończeniem naszej tegorocznej pracy było uhonorowanie wolontariuszy z klas ósmych, którzy – nie tylko w tym roku – ciężko pracowali na rzecz naszej społeczności. Za swoje działania zostali nagrodzeni wyjściem na kręgle i pizzę. W dniu zakończenia roku szkolnego najstarszym wolontariuszom zostały wręczone dyplomy, a najaktywniejsi i najbardziej zaangażowani: Mateusz Wojtas i Kamil Targosz – otrzymali pamiątkowe statuetki. Te wszystkie akcje nie udałyby się, gdyby nie wsparcie Dyrekcji, Rady Rodziców, opieka Koordynatorek Koła. Dziękujemy za współpracę i okazaną nam pomoc. Dzięki Wam widzimy, że to, co robimy, ma sens. I życzymy wszystkim dobrych, bezpiecznych wakacji!