Zakończył się XV Powiatowy Konkurs Poetycki im. Jana Kubisza organizowany przez Szkołę Podstawową nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. 4 Pułku Strzelców Podhalańskich w Cieszynie. Temat jubileuszowej edycji brzmiał: „ZIEMI CIESZYŃSKIEJ – SERCA I SŁOWA”. Stał się on inspiracją dla 44 wierszy, nadesłanych przez uczniów dziewięciu szkół Śląska Cieszyńskiego.

Jury – znane poetki naszego regionu: Anna Mazur oraz Joanna Surzycka pod przewodnictwem prawnuczki „nadolziańskiego Mickiewicza” – Aleksandry Błahut – Kowalczyk po wnikliwej dyskusji postanowiło nagrodzić jedenaścioro laureatów.

W kategorii wierszy uczniów klas IV – VI nagrody otrzymały:

I nagroda – Justyna Juraszczyk ze Szkoły Podstawowej im. K. K. Baczyńskiego w Zebrzydowicach za wiersz „Niezapominajka” (opiekun – mgr Aldona Kopiec)

II nagroda – Anna Pietrzycka z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zaborzu za wiersz „Ptaki słów” (opiekun – mgr Waldemar Krzysiek)

III nagroda – Wiktoria Baszczyńska ze Szkoły Podstawowej im. K. K. Baczyńskiego w Zebrzydowicach za wiersz „Fotografia” (opiekun – mgr Aldona Kopiec)

W kategorii wierszy uczniów klas VII – VIII nagrody otrzymali:

I nagroda – Julia Stelmach ze Szkoły Podstawowej w Kaczycach za wiersz „Portret mojej babci” (opiekun – mgr Mirela Sikora)

I nagroda – Mateusz Wojtas ze Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. 4 Pułku Strzelców Podhalańskich w Cieszynie za wiersz „Mojej Ziemi Cieszyńskiej” (opiekun – mgr Beata Sabath)

II nagroda – Karolina Hanus z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Istebnej za wiersz „Te querre – będę Cię kochać” (opiekun – mgr Monika Michałek)

II nagroda – Amelia Kulik ze Szkoły Podstawowej im. K. K. Baczyńskiego w Zebrzydowicach za wiersz „Miłość do Ziemi Cieszyńskiej” (opiekun – mgr Aldona Kopiec)

III nagroda – Emilia Duda ze Szkoły Podstawowej w Kaczycach za wiersz „Moja modlitwa” (opiekun – mgr Mirela Sikora)

III nagroda – Anna Głaz ze Szkoły Podstawowej im. K. K. Baczyńskiego w Zebrzydowicach za wiersz „Mój dom” (opiekun – mgr Aldona Kopiec)

III nagroda – Jan Heller z Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Świętej Rodziny w Cieszynie za wiersz „Beskidzki szept” (opiekun – mgr Aleksandra Kurowska)

III nagroda – Amelia Romuzga z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zaborzu za wiersz „Sercem i słowem” (opiekun – mgr Waldemar Krzysiek)

Uroczyste podsumowanie konkursu organizowanego pod honorowym patronatem Starosty Cieszyńskiego Mieczysława Szczurka oraz Burmistrz Miasta Cieszyna Gabrieli Staszkiewicz odbyło się w Cafe Muzeum w Cieszynie. Nagrody wręczyły: Wicestarosta Janina Żagan oraz Dyrektor SP 2 Katarzyna Surzycka. Laureaci i ich opiekunowie obejrzeli bogaty program artystyczny przygotowany przez uczniów klasy 3a oraz 8c, wysłuchali również prelekcji Aleksandry Błahut – Kowalczyk o „nadolziańskim Mickiewiczu”, zaś  Dyrektor Muzeum Śląska Cieszyńskiego Irena French zaprosiła wszystkich do zwiedzenia muzeum, które w roku bieżącym obchodzi jubileusz 220 lat działalności.

Naszemu laureatowi – zdobywcy I miejsca Mateuszowi Wojtasowi (uczniowi pomysłodawczyni konkursu – Beaty Sabath) serdecznie gratulujemy!

Zdjęcia z Cafe Muzeum