„Przenieść Polskość przez mrok okupacji…”
ZWZ AK na Śląsku Cieszyńskim
W 80. rocznicę powołania Armii Krajowej

10 maja 2022 roku w Szkole Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. 4 Pułku Strzelców Podhalańskich w Cieszynie uczczono 80. rocznicę powołania Armii Krajowej, organizując III Powiatowy Konkurs Historyczny pt. „Przenieść Polskość przez mrok okupacji…” ZWZ AK na Śląsku Cieszyńskim. W 80. rocznicę powołania Armii Krajowej.

80 lat temu,14 lutego 1942 r.,na rozkaz naczelnego wodza, generała Władysława Sikorskiego, zbrojne struktury Polskiego Państwa Podziemnego – Związek Walki Zbrojnej zostały przekształcone w Armię Krajową – największą podziemną armię okupowanej Europy. Zmiana nazwy miała podkreślić, że jej żołnierze walczą w strukturach Polskich Sił Zbrojnych, bezpośrednio na terenach okupowanej Polski.

W tym roku obchodziliśmy 80. rocznicę powołania AK, jako wielkie święto polskiego oręża i naszej suwerennej państwowości. Święto polskiego honoru i dumy. Święto zwycięstwa – bo na odwadze, bohaterstwie i ofierze żołnierzy Armii Krajowej,uczestników wydarzeń, które złożyły się na całą epokę w dziejach Polski, ukształtowała się nasza mentalność i obecne oblicze kraju – niepodległa Rzeczpospolita.

Celem konkursu było uczczenie pamięci obrońców naszej Ojczyzny, którzy podarowali nam ogromne dobro, coś, czego nie można przecenić. Przekazali nam etos i ideały Armii Krajowej, wzór patriotyzmu i wytrwałości, drogowskaz, który poprowadził Polaków do wolnego państwa.  Uczestnicy konkursu musieli przygotować się z materiału źródłowego,dotyczącego działalności ruchu oporu na Śląsku Cieszyńskim.

Do konkursu przystąpili uczniowie 8 szkół podstawowych powiatu cieszyńskiego:
Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. 4  Pułku Strzelców Podhalańskich w  Cieszynie
Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Skoczowie
Szkoła Podstawowa im. Pawła Stalmacha w Bażanowicach
Szkoła Podstawowa nr 7 w Cieszynie
Szkoła Podstawowa nr 1 w Cieszynie
Szkoła Podstawowa nr 6 z Oddziałami Przedszkolnymi w Cieszynie
Katolicka Szkoła Podstawowa im. Świętej Rodziny w Cieszynie
Szkoła Podstawowa nr 4 w Cieszynie

Uroczystość rozpoczęła Dyrektor naszej szkoły, Pani Katarzyna Surzycka, witając przybyłych gości i wszystkich zebranych. Podczas spotkania uczniowie wysłuchali przemówienia nauczyciela historii z SP2, pana Grzegorza Księżyca, a dotyczącego Armii Krajowej, wysłuchali pieśni przygotowanych przez szkolny chór: Hymn Armii Krajowej, Idą leśni, Serce w plecaku, Deszcz Jesienny, Kołysanka leśna, Rozszumiały się wierzby płaczące oraz Tęsknota wędrowca.

Uczestnicy rywalizowali w trzech kategoriach: wiedzy, multimedialnej i plastycznej.

W  skład komisji wchodzili: Katarzyna Surzycka – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. 4  Pułku Strzelców Podhalańskich w  Cieszynie, Krzysztof Szelong – dyrektor Książnicy Cieszyńskiej, dyrektor Centrum Usług Wspólnych – Paweł Szajor, Krzysztof Neścior – dyrektor Muzeum 4. Pułku Strzelców Podhalańskich w Cieszynie, st. chor. sztab.- Paweł Laszczak z 133 Batalionu Lekkiej Piechoty w Cieszynie, st. chor. sztab. Andrzej Łakomy z Żandarmerii Wojskowej w Krakowie oraz nauczyciel historii w SP2- Grzegorz Księżyc. Komisja uznała, iż uczestnicy wykazali się bardzo wysokim poziomem wiedzy i umiejętności..

Szkoły i uczniowie, którzy zajęli odpowiednio I, II i III miejsce w każdej z kategorii otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez Centrum Usług Wspólnych w Cieszynie, Wydział Kultury i Promocji Miasta Cieszyna a także upominki ofiarowane przez Starostwo Powiatowe w Cieszynie. Szkoła, która podczas konkursu uzyskała największą ilość punktów została Laureatem i otrzymała puchar III Powiatowego Konkursu Historycznego.

Koordynatorem konkursu była Pani Agata Granda, nauczycielka historii w SP2.

Kategoria wiedza
I miejsce – Katolicka Szkoła Podstawowa im. Świętej Rodziny w Cieszynie  – Maksym Osak, Paweł Zamirski
II miejsce -Szkoła Podstawowa nr 6 z Oddziałami Przedszkolnymi w Cieszynie  – Antoni Surzycki, Maksymilian Krzemiński
III miejsce – Szkoła Podstawowa im. Pawła Stalmacha w BażanowicachAlexander Heriban, Paweł Beczała

Kategoria multimedialna
I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w SkoczowieMalwina Dzierbanowicz
II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 7 w CieszynieKamil Kantor
III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 1 w CieszyniePatryk Przeczek

Kategoria plastyczna
I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 4 w Cieszynie – Emilia Raczyńska
II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 1 w Cieszynie – Robert Gaszek
III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 3 w Skoczowie – Wiktoria Żwak
Wyróżnienie – Szkoła Podstawowa nr 7 w Cieszynie – Jadwiga Choroba
Wyróżnienie – Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. 4. Pułku Strzelców Podhalańskich w Cieszynie – Pola Skupień

Laureatem konkursu została Szkoła Podstawowa nr 6 z Oddziałami Przedszkolnymi w Cieszynie.