22 kwietnia gościliśmy w naszych murach szkolnych niecodziennych gości –psy specjalne z Żandarmerii Wojskowej z Krakowa wraz ze swoimi opiekunami – przewodnikami.  Było to spotkanie profilaktyczne w ramach współpracy między naszą szkołą a Żandarmerią Wojskową w Krakowie. 

Dzieci obecne na spotkaniu dowiedziały się, w jaki sposób psy rozpoczynają służbę w strukturach ŻW, jak są szkolone i w jaki sposób są dobierane.

Żandarmeria Wojskowa szkoli psy w Wojskowym Ośrodku. Szkolenie trwa 6 miesięcy i rozpoczyna się od zakupu psa dla kandydata na przewodnika. Podczas zakupu przewodnik ma możliwość wyboru psa, który najbardziej mu odpowiada. Po zakończeniu służby każdy pies  jest nieodpłatnie przekazywany przewodnikowi. Jak zauważyliśmy, między psem a przewodnikiem istnieje niesamowita więź i wzajemny szacunek.

Psy, głównie rasy  owczarek belgijski, owczarek niemiecki, są bardzo dobrze wyszkolone, przygotowane między innymi do wykrywania materiałów wybuchowych, substancji narkotycznych.

Podczas spotkania dzieci miały możliwość nie tylko wysłuchania opowieści, ale również zadawania pytań i pogłaskania piesków, które były bardzo przyjaźnie nastawione.