W pierwszych dniach maja obchodzimy ważne dla Polski historyczne rocznice majowe. Z kart historii płynie przesłanie, byśmy pozostali wierni wartościom, które ocaliły naszą ojczyznę od unicestwienia. Urodziliśmy się w Polsce, która na przestrzeni tysiąca lat przechodziła różne wydarzenia radosne i bolesne.  Należą do nich: 1 Maja- Święto Pracy, 2 Maja –Święto Flagi Narodowej i 3 Maja- Święto Konstytucji.

1 MAJA- SWIĘTO PRACY

        1 – ego Maja obchodzimy Święto Pracy. Jest to międzynarodowe święto klasy robotniczej. Święto wprowadziła w 1889 roku II Międzynarodówka, wyznaczając dzień obchodów w rocznicę wybuchu,  w dniu 1 maja 1886 r., strajku robotników domagających się wprowadzenia 8- godzinnego dnia pracy. Podczas manifestacji zginęło wiele osób. Kolor przelanej krwi demonstrantów – czerwień stał się symbolem walki przeciw wyzyskowi.

      W Polsce święto obchodzone było po raz pierwszy w 1890 r. W czasie PRL-u było jednym z ważniejszych świąt państwowych. Tego dnia odbywały się pochody pierwszomajowe, w których udział był obowiązkowy. Po upadku PRL-u pochody praktycznie zanikły, a po roku 1989 manifestacje partii lewicowych i organizacji robotniczych są nadal organizowane każdego 1 maja.

2 MAJA – DZIEŃ FLAGI PAŃSTWOWEJ

        Nasze barwy narodowe – biel i czerwień stanowią nie tylko oznakę wyróżniającą Polskę wśród innych narodów, ale nade wszystko są symbolem wolnego i niepodległego państwa polskiego. Biel i czerwień od wieków są nierozerwalnie związane z dziejami Ojczyzny. Od najdawniejszych czasów symbolem polskich władców i oddziałów wojskowych były chorągwie z białym orłem na czerwonym tle.

        Bardzo ważną datą w historii polskich barw narodowych był dzień 7 lutego 1831 roku, kiedy to Sejm uchwalił, że kokardę narodową stanowić będą kolory herbowe Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego – kolor biały i czerwony. W trudnym okresie niewoli zaborcy traktowali polskie barwy narodowe jako symbol buntu i walki Polaków o niepodległość. Otoczone szacunkiem, traktowane jak świętość żyły w sercach Polaków, wiodąc ich do boju w czasie zrywów niepodległościowych i do walki o wolną Ojczyznę. Pod biało-czerwonymi sztandarami żołnierze walczyli na wszystkich frontach, na ladach, morzu     i w powietrzu. Biało –czerwone opaski zdobiły hełmy i mundury żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego i podziemia niepodległościowego. Po wojnie biel i czerwień towarzyszyły słusznym protestom Polaków w drodze ku wolności, suwerenności i demokracji.

Obchodzony w dniu 2 maja Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej przypomina trudne dzieje naszej ojczyzny. Niech polskie flagi zdobiące nasze domy, place i ulice pozwolą nam poczuć tego dnia dumę z dokonań naszych przodków. Niech rozbudzą w naszych sercach miłość do Polski i poczucie tożsamości narodowej.

ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA

        Po pierwszym rozbiorze Polski w 1772 roku ludzie dążyli do reformy państwa. Wielu światłych ludzi dostrzegało zło i niebezpieczeństwo utraty niepodległości kraju. Głosili potrzebę zmian, które wzmacniałoby państwo. Należeli do nich Hugo Kołłątaj, Stanisław Staszic, Ignacy Potocki, Stanisław Małachowski. W październiku 1772 roku zaczyna obradować Sejm, początkowo jako sześciotygodniowy, który szybko zmienił się w sejm reformatorski i został przedłużony na cztery lata. Sejm Wielki w maju 1791 r. uchwalił konstytucje 3 Maja i była to pierwsza w Europie uchwalona konstytucja a 3 maja został uznany za święto państwowe. Od 1946 roku świętowanie tego dnia było zakazane przez władze aż do roku 1990 kiedy to 6 kwietnia, Sejm ponownie przywrócił to święto.

        Konstytucja  3  Maja  była  dla  następnych  pokoleń  inspiracją  do  podejmowania  niepodległościowego  czynu  i  do  dzisiaj  pozostaje  dowodem  porozumienia  i  wzniesienia  się  ponad  interesy  grupowe.  Jest  świętem  odwagi  myśli,  narodowej  zgody i  pojednania.  Świętowanie  tej  rocznicy  jest  umacnianiem  niepodległości  Rzeczypospolitej.  Dlatego  udział  w  jej  obchodach  jest podkreśleniem naszego patriotyzmu i dumy z przeszłości naszego kraju.

        1, 2, 3 Maj to nie tylko dni wolne od pracy, szkoły, ale to dni dla Polskiego Narodu, w których okazujemy swój patriotyzm, wieszając flagi, słuchając patriotycznych  pieśni, uczestnicząc w okolicznościowych zgromadzeniach .

      Niechże teraz biało – czerwony znak będzie obecny w naszej rzeczywistości. Niech stanie się potrzebą serca, bez nakazów czy presji, niech zaznacza daty świąt narodowych, ogrzewa i raduje polskie serca

W naszej szkole flaga państwowa zawsze odgrywa znaczącą rolę, przy okazji wszystkich wydarzeń ważnych w życiu placówki. W związku z upamiętnieniem naszego patrona staramy się przekazywać naszym uczniom szacunek do niej, jak i wszystkich symboli narodowych.

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji:

Prezentacja 1

Prezentacja 2