Z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego ( 21 lutego ) oraz Światowego Dnia Poezji ( 21 marca ) nasza szkoła zaprosiła swoich uczniów do udziału w konkursach literackich: poetyckim i prozatorskim, które odbywały się w dwóch kategoriach: dla klas 4-6 i dla klas 7-8.

Sympatycy poezji malowali słowami piękno wiosennej przyrody albo dokonań i serc mieszkańców Śląska Cieszyńskiego, zwolennicy prozy opowiadali natomiast o niezwykłych przygodach, jakie przeżywali w marzeniach razem z ulubionym bohaterem lektury obowiązkowej.

Polonistyczne jury pod przewodnictwem Pani Dyrektor Katarzyny Surzyckiej wybrało grono najlepszych poetów i prozaików naszej szkoły, którym przyznało następujące laury:

W KONKURSIE POETYCKIM „KWIATY ZIEMI CIESZYŃSKIEJ”

KLASY 4 – 6 :
I miejsce – Zuzanna Puczek kl. 4b za wiersz Pan Jerzy Wałga – ostatni rusznikarz (uczennica Małgorzaty Gomulickiej)
II miejsce – Amelia Brachaczek kl. 4a za wiersz Przyjaźń (uczennica Aleksandry Melcher)
III miejsce – Zuzanna Kołaszewska kl. 6c za wiersz Cieszyńskie magnolie (uczennica Aleksandry Melcher)

KLASY 7-8 :
I miejsce – Józef Neścior kl. 8a za wiersz Kwiaty naszej ziemi… (uczeń Aleksandry Melcher)
II miejsce – Kacper Staszewski kl. 7c za wiersz Mała cieszynianka (uczeń Beaty Sabath)
III miejsce – Wiktor Wrona kl. 7c za wiersz Kwiat Ziemi Cieszyńskiej (uczeń Beaty Sabath)

W KONKURSIE PROZATORSKIM „MARZĘ, BY BYĆ PISARZEM”

KLASY 4-6 :
I miejsce – Amelia Niedźwiecka kl. 6d (uczennica Beaty Sabath)
II miejsce – Kacper Biegun kl. 4b (uczeń Małgorzaty Gomulickiej)
III miejsce – Antonina Piszczek kl. 4a (uczennica Aleksandry Melcher)

Ponieważ nagrodzone opowiadania nie zostały opatrzone tytułami, warto dodać, że prace Amelii i Antoniny były poświęcone spotkaniu z Anią Shirley, bohaterką powieści Lucy Maud Montgomery „Ania z Zielonego Wzgórza”, natomiast Kacperek opowiedział o tym, jak prosto z „Akademii Pana Kleksa” Jana Brzechwy przyszedł do niego Adaś Niezgódka.

KLASY 7-8
I miejsce – Zofia Walica kl. 7a (uczennica Beaty Sabath)
II miejsce – Karolina Miodek kl. 7d (uczennica Beaty Sabath)
III miejsce – Błażej Szczugiel kl. 7d (uczeń Beaty Sabath)

Zdobywczyni pierwszego miejsca, Zosia, spotkała w wyobraźni swoją imienniczkę – Zosię z drugiej części „Dziadów” Adama Mickiewicza, zaś Karolina oraz Błażej przeżywali niezwykłe przygody wspólnie z bohaterami „Zemsty” Aleksandra Fredry.

Wszystkim laureatom obu konkursów jury składa serdeczne gratulacje!