Nadciąga zgniły wyż!

Słońce, deszcz, grad – co „zgotuje” nam pogoda? Pogoda to stan atmosfery w danej chwili i w danym miejscu, zaś klimat to charakterystyczny dla danego obszaru zespół zjawisk i procesów atmosferycznych (warunków pogodowych). Sposobem na zdefiniowanie klimatu dla danego regionu jest systematyczne zapisywanie zmian atmosferycznych, a następnie interpretacja ich na podstawie zebranego materiału. To „działka” meteorologów, jednak na pięć dni ich obowiązki przejęli czwartoklasiści!

Pomiar temperatury powietrza, opadów, określenie kierunku wiatru, określenie rodzaju osadów atmosferycznych, stopnia zachmurzenia to zadania, z jakimi zmierzyli się nasi podopieczni w ciągu ostatnich pięciu dni. Ta praca wymagała systematyczności, a także dokładności. Ponadto niektórzy musieli wykazać się zmysłem do majsterkowania – aby zmierzyć ilość opadów oraz określić siłę i kierunek wiatru niezbędne było skonstruowanie specjalnych przyrządów, takich jak deszczomierz i wiatromierz.

Gratulujemy rzetelności i dokładności!