25 września 2020 roku w Szkole Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Cieszynie obchodzony był uroczyście Dzień Patrona, którym jest 4 Pułk Strzelców Podhalańskich.

Jak na taką uroczystość przystało, atmosfera była podniosła. Odbyła się akademia o charakterze patriotycznym, którą uświetnił piękny montaż słowno – muzyczny, przygotowany przez uczniów klasy 3a, 7c i 8a, pod kierunkiem pani Joanny Prochaski – Pellar, Barbary Rewig i Beaty Sabath. Nad oprawą muzyczną czuwała pani Małgorzata Borowska, a scenografią zajęły się nasze panie plastyczki – Teresa Sztefka i Ewa Makowska. Koordynatorem była pani Agata Granda.

Dzień Patrona uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście: Komendant Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Krakowie – podpułkownik Robert Musiel, który przekazał list gratulacyjny od Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej, gen Tomasza Połucha, major Sylwester Nicpoń z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Bielsku – Białej, dyrektor Centrum Usług Wspólnych w Cieszynie – Paweł Szajor, Prezes Stowarzyszenia Miłośników Pogórza Mariusz Rodenko i Prezes Związku Spadochroniarzy Polskich oddziału w Cieszynie – Bogdan Moczała. Obecni byli również przedstawiciele Prezydium Rady Rodziców naszej szkoły, nauczyciele i uczniowie.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrała Pani Dyrektor – Katarzyna Surzycka, która powitała zaproszonych gości oraz podkreśliła rolę i ideę patronatu nad szkołą, wspomniała o tożsamości szkoły, propagowanych wartościach oraz kierunku działań dydaktyczno – wychowawczych. Pani Dyrektor zaznaczyła, że spotkanie jest skromne ze względu na panującą epidemię, nie tak wyobrażaliśmy sobie rok temu świętowanie Dnia Patrona. Planowaliśmy uroczystości na większą skalę, ale cóż… pewnych rzeczy nie da się przewidzieć. Fakt, że nasza szkoła podstawowa posiada swego Patrona sprawia, że nie jest anonimowa, a organizowane  rocznice nadania  imienia upamiętniają bohaterów 4 Pułku, którzy  patronują naszym działaniom.

Patron to ktoś, kogo podziwiamy i chcemy naśladować i tak też jest z żołnierzami 4 Pułku. Ich osiągnięcia, biografie są dla nas wzorem – podkreślała w dalszej części Pani Dyrektor Katarzyna Surzycka. Przypomniała również, że wielu z  Podhalańczyków to cieszyniacy, że w wielu cieszyńskich rodzinach znajdzie się przodek związany z 4 Pułkiem. I to jest nasza historia, to są nasze korzenie, o których trzeba pamiętać i które należy pielęgnować.

Święto Patrona było dla uczniów nie tylko lekcją historii, związaną z ich „małą ojczyzną”, ale także lekcją patriotyzmu. Wszyscy wsłuchani w rozmowę wnuczka z dziadkiem o dziejach 4 Pułku Strzelców Podhalańskich, w teksty utworów poetyckich i pieśni patriotycznych poznali, co to znaczy wcielić w życie słowa: „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Ciekawie odegrane przez uczniów postacie żołnierzy oraz przytoczone słowa przybliżyły zebranym postawy Polaków w walce o wolność.

Na zakończenie uroczystości Pani Dyrektor podziękowała nauczycielom za przygotowanie obchodów Święta Patrona Szkoły, a wszystkim gościom za przybycie na uroczystość.

Szczególne podziękowania kierujemy również do przedstawiciela lokalnych mediów Pana Mariusza Jaszczurowskiego, który jak zawsze stanął na wysokości zadania i przybył, by uwiecznić naszą uroczystość w lokalnej prasie.

Wideoflesz

Film o patronie