Ogólne informacje dla uczniów i rodziców Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. 4 Pułku Strzelców Podhalańskich w Cieszynie

Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im.4 Pułku Strzelców Podhalańskich w Cieszynie wznawia funkcjonowanie z uwzględnieniem wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia,  Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz kuratorium Oświaty.

Z powodu sytuacji epidemiologicznej zmuszeni jesteśmy wprowadzić pewne zmiany w organizacji zajęć szkolnych.

Szkolne zasady bezpieczeństwa:

• Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych, sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.
  • Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów chorobowych, sugerujących infekcję dróg oddechowych. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
  • Do szkoły dzieci i uczniowie przychodzą (są przyprowadzani) o wyznaczonych godzinach, według planu zajęć.
  • Przy wejściu do budynku szkoły każdy ma obowiązek dezynfekowania rąk.
  • Opiekunowie, odprowadzający dzieci, mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej szkoły (przedsionek między drzwiami wejściowymi), zachowując zasady:

– 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,

– dystans od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,

– dystans od pracowników szkoły min. 1,5 m.

• Opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
  • Aby zapewnić szybką, skuteczną komunikację z rodzicami/opiekunami ucznia, zalecamy kontakt z wykorzystaniem technik komunikacji na odległość: dziennik elektroniczny, platforma Office 365 itp. (sposób ustalony wspólnie z wychowawcą).
  • Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy, mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel, uczeń zostanie odizolowany w odrębnym pomieszczeniu (izolatorium) lub wyznaczonym miejscu, zapewniając min. 2 m odległości od innych osób, a rodzice zostaną niezwłocznie powiadomieni o konieczności odebrania ucznia ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu).
  • W szkole obowiązują ogólne zasady higieny:

a) częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce),

b) ochrona podczas kichania i kaszlu,

c) unikanie dotykania oczu, nosa i ust,

d) dezynfekcja rąk przy wejściu do szkoły, do szatni, do sali oraz na jadalnię,

e) unikanie bezpośrednich kontaktów, zachowanie odległości.

• Każdy z uczniów ma przypisaną jedną i tą samą ławkę. Wyjątek stanowi pracownia komputerowa, z której korzystają wszystkie klasy i po każdej lekcji jest ona dezynfekowana.
  • Uczniowie przebywają w tej samej sali ( wyjątek – sala komputerowa, zajęcia z wf-u i grupy językowe).
  • Podczas przerw na terenie szkoły uczniowie mają obowiązek zakładania maseczki albo przyłbicy w przestrzeni ogólnodostępnej zamkniętej, z wyjątkiem wychodzenia uczniów na zewnątrz budynku szkoły.
  • Każda sala lekcyjna wietrzona będzie co godzinę i wyposażona  w płyny do dezynfekcji.
  • Nauczyciele będą minimalizować bezpośrednie kontakty uczniów na lekcjach   i zajęciach (np. lekcje W-F bez sportów kontaktowych).
  • W szkole  wydzielone jest pomieszczenia, które w krytycznym momencie będzie mogło pełnić rolę izolatki.
  • Maksymalnie wykorzystywane zostaną  tereny zielone wokół szkoły w celu spędzanie przez uczniów wolnego czasu na przerwach i podczas zajęć wf – u.
  • Na przerwy oddziały będą wychodzić wg określonego harmonogramu, w miarę możliwości na zewnątrz szkoły. Klasy I – III wychodzą na przerwę wg ustaleń wychowawcy, rotacyjnie.
  • Uruchomione są  dwa  wejścia do budynku szkoły w celu zminimalizowania kontaktów miedzy uczniami;

klasy I – IV oraz Vb  wchodzą do szkoły wejściem głównym

klasy Va oraz VI-VIII wejściem bocznym, dawnego gimnazjum

• Rodzice proszeni są  o pozostawanie z wychowawcami w stałym kontakcie celem monitorowania rozwoju sytuacji.
  • Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej oraz w innych salach dydaktycznych                w godzinach: 6.45 – 16.15. Pierwszeństwo w przyjęciu na świetlicę mają dzieci rodziców pracujących, którzy nie mogą zapewnić dziecku innej opieki.
  • Stołówka będzie funkcjonować w warunkach zaostrzonego reżimu sanitarnego (regulamin stołówki).
  • W szkole nie będzie wydawana herbata.
  • Sklepik szkolny będzie nieczynny.
  • Zmianie ulegają regulaminy świetlicy, biblioteki szkolnej, stołówki oraz godziny przerw między lekcjami (znowelizowane regulaminy wkrótce będą dostępne na.stronie  szkoły).

UCZEŃ:

• przy wejściu do budynku szkoły  ma obowiązek dezynfekowania rąk,
  • w drodze do szatni jaki również w przestrzeniach wspólnych (na korytarzach), w drodze do sali obowiązkowo ma założoną maseczkę lub przyłbicę,
  • bezpośrednio z szatni kieruje się do swojej klasy,
  • uczestniczy w zajęciach w jednej sali (wyjątek – sala komputerowa oraz zaj. z wych. fiz. oraz j. ang z podziałem na grupy), ma przypisaną jedną i tą samą ławkę,
  • musi posiadać własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na jego stoliku szkolnym, w tornistrze lub w szafce,
  • nie może wymieniać się przyborami szkolnymi z innymi uczniami,
  • nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów,

W przypadku  dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami, zaleca się konsultacje w tym temacie wychowawcy z rodzicami.

Jeżeli potrzebują Państwo dodatkowych informacji, prosimy o kontakt z wychowawcami przez e- dziennik.