30 stycznia br. odbyło się w naszej szkole uroczyste otwarcie salki terapii sensoryczne (SI),  przeznaczonej do prowadzenia zajęć pro­filak­tycz­nych i terapeutycznych dla dzieci, które wymagają takiego wsparcia. Uroczystego, symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali wiceburmistrz miasta Cieszyna – Krzysztof Kasztura oraz dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. 4 Pułku Strzelców Podhalańskich – Katarzyna Surzycka. Obecny był również dyrektor CUW – Paweł Szajor.

Pani Dyrektor od początku swojej kadencji starała się stworzyć taką salę, gdyż zauważyła narastająca potrzebę tego typu zajęć u dzieci z różnymi dysfunkcjami. Ćwiczenia te  poprawiają integrację sensoryczną dziecka, czyli usprawniają sposób, w jaki odbiera ono i porządkuje wrażenia zmysłowe płynące z otoczenia. Jeśli mózg nieprawidłowo interpretuje bodźce z otoczenia, pojawiają się zaburzenia np. dotyczące koordynacji ruchowej, trudności z koncentracją, z mową.

W prawidłowym stworzeniu sali SI Pani Dyrektor Katarzyna Surzycka poprosiła o pomoc Panią Ewę Dembiniok, która ma olbrzymią wiedzę i doświadczenie w  tym zakresie. Nasza emerytowana nauczycielka – terapeutka wspomogła nas również fachową literaturą.

Podczas uroczystego otwarcia Pani Justyna Rozum – psycholog szkolny, terapeutka SI przy wsparciu Pań Ewy Dembiniok i  Katarzyny Radziszewskiej – szkolnego pedagoga – zademonstrowała działanie poszczególnych przyrządów terapeutycznych. W miarę możliwości szkoła będzie wzbogacała salę o kolejne urządzenia.

Zespół promocji szkoły

Wszystkie zdjęcia wykonała Katarzyna Lindert-Kuligowska/Głos Ziemi Cieszyńskiej.