21 listopada odwiedzili naszą szkołę Panowie z Bractwa Rycerskiego „KERIN”. Jak to ma miejsce od kilku już lat, tego dnia nasi uczniowie przeniesieni zostali w odległe czasy, by w ramach żywych lekcji historii poznać dawne dzieje naszej ojczyzny.

Goście poprowadzili nas przez trudną i ekscytującą historię naszego kraju. Angażując do współpracy wielu uczniów, przybliżyli wiedzę na temat orła białego  i II wojny światowej. Uczniowie klas 1, 2 i 3 usłyszeli jeszcze raz legendę o Lechu, Czechu i Rusie, dowiedzieli się, jak wyglądała historia białego orła i od kiedy stał się naszym godłem. Zobaczyli również broń i zbroje z poszczególnych epok. Natomiast uczniowie klas 5, 6, 7 i 8 przenieśli się w lata II wojny światowej. Dzięki tej lekcji utrwalili swoje wiadomości dotyczące getta, obozów koncentracyjnych, poznali sylwetkę o. Maksymiliana Kolbe, mogli również wcielić się w żołnierzy polskich i niemieckich, zakładając ich mundury. Najbardziej jednak podobał się wszystkim udział poprzebieranych dzieci w odgrywaniu scenek nawiązujących do tych wydarzeń historycznych. 

Żywe lekcje historii charakteryzują się tym, że prowadzący nie tylko opowiadają o wydarzeniach, ale też pokazują stroje, używane sprzęty, broń i przede wszystkim angażują dzieci. Są to lekcje interaktywne, współtworzone z uczestnikami.

Dużo informacji (znanych i nieznanych) podanych ze sporą dozą humoru z pewnością zapadnie w pamięci nawet tych, którzy nie interesują się historią.

Watro dodać, że Bractwo Rycerskie KERIN powstało z myślą o kultywowaniu głównie polskich tradycji i historii. Zostało ono założone w 1997 roku przez grupę pasjonatów i miłośników historii. Bractwo prowadzi pokazy historyczne, których celem jest, oprócz ciekawych doznań estetycznych, podróż do zakamarków historii. Działalności dydaktycznej Bractwa patronuje TVP HISTORIA.

Dziękujemy i za rok liczymy na ciąg dalszy naszych historycznych podróży.

Agata Granda

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji:

Zdjęcia cz.1

Zdjęcia cz.2