W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej Stowarzyszenie Dumni z Polski zorganizowało akcję patriotyczną mającą na celu symboliczne dokończenie przerwanego przez wybuch wojny porannego wyjścia ówczesnych dzieci do szkół. 

W związku z tym Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. 4 Pułku Strzelców Podhalańskich w Cieszynie w sposób niecodzienny zainaugurowała nowy rok szkolny. W uroczystym rozpoczęciu wzięli udział wyjątkowi goście ze Związku Kombatantów oraz Więźniów Politycznych, a także babcie i dziadkowie naszych uczniów.

W swoim przemówieniu Pani Dyrektor Katarzyna Gładczak przypomniała zebranym o rocznicy wybuchu II wojny światowej, kiedy to nowy rok szkolny we wrześniu 1939 roku nie rozpoczął się, a pięć lat okupacji zabrało ówczesnym dzieciom ich beztroskie dzieciństwo, przysparzając dni pełnych cierpień i smutku, niejednokrotnie odbierając im życie. Zaproszeni goście, wchodząc do szkoły razem z młodym pokoleniem, pokazują i udowodniają, że ich poświęcenie, ich trudny los nie poszedł na marne.

Następnie głos zabrała przewodnicząca koła Związku Kombatantów oraz Więźniów Politycznych Pani Teresa Ligocka, która opowiedziała uczniom o swoim dzieciństwie, historii i rzeczywistości II wojny światowej.

Po akademii przedstawiciele pokolenia wojny pozowali z uczniami do zdjęć i uczestniczyli w spotkaniu ze społecznością szkoły oraz skromnym poczęstunku.